Ułatwienia dostępu

 

ZPKZielony Punkt Kontrolny - zdrowie i nauka w sercu lasu!

Zielony Punkt Kontrolny, to opracowana przez polskich leśników koncepcja przystosowania ciekawych terenów do uprawiania orienteeringu.

W języku polskim sport ten nosi nazwę Biegu na Orientację (BnO).  Dyscyplina ta,  polega na jak najszybszym pokonaniu wyznaczonej w terenie trasy. Po drodze należy odnaleźć i potwierdzić tzw. Punkty Kontrolne (PK). O trasie przebiegu pomiędzy kolejnymi punktami decyduje sam zawodnik wybierając dla siebie najkorzystniejszy wariant. W tym względzie panuje tutaj całkowita dowolność. Źródłem informacji o terenie, trasie i rozmieszczeniu poszczególnych punktów kontrolnych jest specjalnie opracowana dla tej dyscypliny sportu mapa. Dowodem na to, że zawodnik odnalazł wszystkie punkty we właściwej kolejności jest karta startowa z prawidłowo odbitymi kodami, lub sygnał  elektroniczny przesłany z czytnika punktu do bazy. W tym sporcie wygrywa ten, który najszybciej upora sie z takim zadaniem. Mimo, że wykładnikiem na mecie jest czas przebiegu, to jednak bez spełnienia warunku odnalezienia wszystkich punktów w poprawnej kolejności traci on swoje znaczenie.

Leśny Zakład Doświadczalny Siemianice,  jako jednostka dysponująca ciekawymi terenami leśnymi już od wielu lat zajmuje sie propagowaniem tego sportu, uważając, że w sposób doskonały pozwala on na udostępnienie miejscowych lasów  lokalnej społeczności. W roku 2004 byliśmy gospodarzami VI Mistrzostw Polski Leśników w BnO, a w 2006 r I Mistrzostw Powiatu Kępińskiego w BnO. Od 2007 roku działała u nas specjalistyczna ścieżka edukacyjna do nauki tego sportu. Przez nasze lasy przeszło, a właściwie przebiegło już wielu amatorów orienteeringu.

Przyjęcie koncepcji  Zielonego Punktu Kontrolnego przez nasz Zakład staje się zatem zwieńczeniem wieloletniego propagowania przygody z mapą i kompasem.

W zakładce „Do pobrania” zamieszczamy pierwsze mapy z przygotowanymi trasami biegowymi o różnych długościach i stopniach trudności. Obecne obejmują teren Leśnictwa Doświadczalnego Dobrygość. Dla północnej części  tego leśnictwa punkt startu i mety został ulokowany przy Gospodarstwie Szkółkarskim Dobrygość, natomiast dla części południowej przy asfalcie prowadzącym z Opatowa do Wieruszowa, mniej więcej około 100 metrów przed skrzyżowaniem do Ustronia. Trasa w wariancie krótkim wynosi 1,9 km i zawiera 5 punktów kontrolnych (PK), trasa średnia 4,3 km i 10 PK oraz długa 8,4 km z 21PK.  Dla osób, które będą chciały sobie urozmaicić trening proponujemy mapę z tzw. korytarzem, lub z grą szwajcarską. Obie te propozycje, to takie same mapy z naniesionymi punktami kontrolnymi jednak zdecydowanym utrudnieniem są na nich wymazane na biało części mapy.
Dodatkowo zamieszczamy mapkę uniwersalną z wszystkimi punktami kontrolnymi do samodzielnego tworzenia tras w dowolnych wariantach i o różnej długości.

Do pobrania są już mapy z terenu Leśnictwa Doświadczalnego Laski. To dwa uroczyska – Laski Tartak i Laski Arboretum, dla których wzorem jak poprzednio opracowano nowe mapy, a w terenie ustawiono 50 stałych  punktów kontrolnych. Dla każdej mapy zaproponowano zróżnicowane pod względem długości i stopnia trudności trasy treningowe. Na mapie Laski Arboretum rozegrano we wrześniu 2016 r II Otwarte Mistrzostwa Powiatu Kępińskiego w Biegu na Orientację. Zachęcamy goraco do zapoznania się ze specjanie opracowana broszurą informacyjno-edukacyjną. Można tam znaleźć naprawdę wiele ciekawych rzeczy o BnO.

Z A P R A S Z A M Y ! ! !