„Dwór Myśliwski Ustronie”

Obiekt zabytkowy położony wśród lasów na pograniczu trzech województw: Wielkopolski, Opolszczyzny i województwa Łódzkiego.

STUDIA PODYPLOMOWE, UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU, KOŁA SENIORÓW

 
 
 

Ośrodek Naukowo-Edukacyjny„Dwór Myśliwski Ustronie” położony niedaleko Kępna, wśród lasów na granicy trzech województw : Łódzkiego, Wielkopolski i Opolszczyzny, oddalony około 100 km od Wrocławia. Miejsce znane ze swoich magicznych właściwości. Tutaj odradzają się siły witalne człowieka, organizm ładuje swoje akumulatory. Brak promieniowania geopatycznego przyczynia się do dobrego samopoczucia.

Wielki Książę Fryderyk Badeński będąc na polowaniu w okolicznych lasach poczuł tą niesamowitą moc i wybrał to miejsce na wybudowanie dworku myśliwskiego. W 1877 roku zawitali w progi dworu Jego pierwsi goście wraz z ówczesnym Cesarzem Prus Wilhelmem Hohenzollernem. Tutaj w latach międzywojennych pod patronatem Żarminy Składkowskiej funkcjonowało prewentorium dla dzieci „Biały Raj”. Dla nich wybudowano tzw. solarium, które do dzisiaj służy Gościom. Tutaj w okresie drugiej wojny światowej władze niemieckie utworzyły „Dom dla niemieckiej matki z dzieckiem”. Tutaj od 1956 roku przez 60 lat był Dom Pracy Twórczej. Świat nauki, artyści, politycy wybrali to miejsce do pracy, na odpoczynek i nabrania sił.

 

Magia tego miejsca działa do dnia dzisiejszego

 
 
 
 
 
 

Każdy znajdzie tu coś dla siebie..

  Planujesz szkolenie, konferencję, wyjazd integracyjny lub po prostu chcesz odpocząć w ciszy od miejskiego zgiełku - zapraszamy do Ośrodka Naukowo-Edukacyjnego „Dwór Myśliwski Ustronie" położonego wśród lasów, miejsca cichego, spokojnego, klimatycznego, wypełnionego dobrą i pozytywną energią.

Do Państwa dyspozycji oddajemy zabytkowy obiekt w samym sercu pachnącego lasu, nastrojowe wnętrza, dobrze wyposażone zaplecze szkoleniowe oraz tradycyjną i smaczną kuchnię. Pracownicy Dworu zawsze służą pomocą.

Zachęcamy do relaksu połączonego z aktywnym wypoczynkiem w otoczeniu naszego Dworu i najbliższej okolicy. Zapewniamy, że spędzisz tutaj radosne chwile z najbliższymi, odprężysz się w pełni, zregenerujesz siły oraz spędzisz czas w przyjemnym otoczeniu przyrody. Gwarantujemy komfortowe warunki wypoczynku, w pełni dostosowane zarówno do potrzeb i możliwości osób starszych.

 

 

NORDIC WALKING

Drodzy Goście, u nas znajdziecie wszystko, co potrzebne jest do uprawiania nordic walkingu, czyli spacerów z kijkami. Nasz Dwór otacza aż 6 tras o długości od 4 do 14 kilometrów wytyczonych w lasach, wśród pachnącej przyrody.

* kijki dostępne w recepcji bezpłatnie

* możliwość skorzystania z lekcji z instruktorem/ odpłatnie

NORDIC WALKING

BIEGI NA ORIENTACJĘ - NATURALNIE W LESIE

Drodzy Goście, jeśli lubicie biegać, lecz znudziło Wam się bicie rekordów prędkości - spróbujcie biegów na orientację, w których to równie ważna co sprawne nogi i płuca jest głowa.

BIEGI NA ORIENTACJĘ

ZAJĘCIA CERAMICZNE

Jeśli szukają Państwo odprężenia, relaksu, oderwania się od codzienności bądź po prostu chcą miło spędzić czas zapraszamy do uczestnictwa w aktywny sposób w warsztatach rękodzielniczych z ceramiki.
Pracownia zapewnia glinę, narzędzia oraz opiekę merytoryczną.

* oferta dodatkowo płatna

Warsztaty ceramiczne

TĘŻNIA SOLANKOWA

Dla miłośników aktywnego wypoczynku i relaksu połączonego z dbaniem o zdrowie mamy propozycję - spacer w Tężni Solankowej w Wołczynie. Unikalny, jedyny ogród holofitowy w południowej Polsce, zaklasyfikowany jako leczniczo termalna solanka chlorkowo-sodowo-wapniowa. 

* wstęp bezpłatny

Tężnia solankowa

TROCHĘ HISTORII - ZWIEDZANIE ZABYTKOWEGO MIASTECZKA BYCZYNA ORAZ WCZESNOŚREDNIOWIECZNEGO GRODU RYCERSKIEGO

Miłośników historii zachęcamy do odwiedzin ciekawego miasteczka, otoczonego średniowiecznymi murami obronnymi, które zachowane są niemal w całości do dnia dzisiejszego. Średniowieczny klimat Byczyny przyciąga do miasta wielu amatorów rycerstwa, a zainteresowani mogą wybrać się na wycieczkę śladami hetmana Jana Zamojskiego. Natomiast odwiedzając Gród Rycerski położony nieopodal zabytkowego miasteczka można dowiedzieć się jak wyglądało życie i praca średniowiecznego rycerza.

* oferta dodatkowo płatna

Byczyna

POMNIK PRZYRODY - ALEJA DĘBÓW CZERWONYCH

Walorem krajobrazowym niedaleko naszego Dworu jest zabytkowa Aleja Dębów Czerwonych. Składa się z 95 dębów, rzadko występujących w takich skupiskach. Jesienią liście dębów zmieniaja swój kolor, przez co cała aleja mieni się płomienną czerwienią oraz żółcią przypominajacą złoto. Dęby rosnące na alei liczą blisko 100 lat. Zachęcamy miłośników fotografii do uwieczniania piękna i majestatu tego miejsca.

Aleja dębów

LEŚNE PRZEJAZDY BRYCZKĄ

Miłośników koni zapraszamy do grupowych przejazdów bryczką po okolicy, a w sezonie zimowym na kulik z pochodniami zakończony smażeniem kiełbasek przy ognisku Biesiadnika "Pod Dębem", bez względu na panującą dookoła aurę. Piękno okolicy pozwoli Państwu zaobcować z naturą i spędzić miło czas na świeżym powietrzu oraz oderwać się od codzienności.

 

 

 

SHINRIN-YOKU - TERAPEUTYCZNE KĄPIELE LEŚNE

Shinrin-yoku wywodzi się z Japonii, oznacza dosłownie leśną kąpiel według metodyki dr Quing Li. Terapia ta obniża ciśnienie, poprawia odporność, pomaga zredukować stres. Obecnie shinrin-yoku jest popularne na całym świecie. Polega na wolnych, relaksacyjnych spacerach wśród drzew i odbiorze naturalnego otoczenia wszystkimi zmysłami. Dzięki kąpielom leśnym można być zdrowszym, spokojniejszym i szczęśliwszym. Przebywanie na łonie natury pomaga też rozwinąć i wyostrzyć nasze zmysły. Usytuowanie naszego Dworu w środku lasu doskonale sprzyja leśnym kąpielom i czerpaniu z otoczenia najcenniejszych dóbr natury.

STREFA SPA

Jeśli szukają Państwo niezapomnianych doznań zarówno dla ciała, jak i dla ducha zapraszamy do strefy basenowej Quarium Kępno, miejsca rozrywki i rekreacji. To miejsce przyjazne młodym, rodzinom, ale również seniorom ceniącym aktywny i zdrowy styl życia.

ARBORETUM W LASKACH

Warto odwiedzić również oddalone nieco od Dworu Arboretum w Laskach - powstały w 1981 roku ogród dendrologiczny. Jego wizytówką jest obecnie bogata kolekcja różaneczników, z których najstarsze osobniki w wieku 35 lat osiągają wysokość do 5 metrów. Dla zwiedzających na terenie arboretum wyznaczono trzy ścieżki edukacyjne wspomagające łatwiejsze poznanie tych roślin oraz wielu innych zagadnień przyrodniczych.  

ARBORETUM W LASKACH

PASIEKA ZARODOWA I PAŁAC W MACIEJOWIE

Przyjaciól pszczół zapraszamy do Pasieki Zarodowej w Maciejowie, zapoczątkowanej w 1968 roku przez księdza doktora Jana Dzierżona, odkrywcy i naukowca w dziedzinie pszczelarstwa, gdzie prowadzone są prace hodowlane na pszczołach rasy krańskiej. Ponadto Pasieka oferuje do sprzedaży różne produkty pszczele jak równiez pełni funkcję edukacyjną wśród całego społeczeństwa, a szczególnie dzieci i młodzieży oraz pszczelarzy poprzez zapoznawanie z historią życia i osiągnięciami wielkiego syna ziemi kluczborskiej, ks. dr J. Dzierżona oraz propagowanie stosowania produktów pszczelich w codziennej diecie i leczeniu różnych chorób. Obecnie w Kluczborku mieści się Muzeum, którego paronem jest ksiądz doktor Jan Dzierżon znany jako odkrywca praw rządzących rozwojem rodziny pszczelej oraz jako pszczelarz praktyk, który odkrył zasadę konstrukcji ula z ruchomą zabudową, tzw. snoza oraz odkrył wśród pszczół zjawisko dzieworództwa.

Warto również zagościć w zabytkowym, klasycystycznym Pałacu w Maciejowie zaprojektowanym przez Carla Gottharda Langhansa, zbudowanym w roku ok. 1790. Pałac otacza zadbany park, a w jego drzewostanie na szczególną uwagę zasługują około 200-letnie graby. Naprzeciw rezydencji, po drugiej stronie ulicy znajdują się budynki dawnego folwarku rozłożone wokół dziedzińca gospodarczego.

ZAMEK, MUZEUM LEŚNICTWA, POKAZOWA ZAGRODA ZWIERZĄT W GOŁUCHOWIE

Zachęcamy również do odwiewdzenia Gołuchowa - miejscowości położonej około 90 km od naszego Dworu wśród malowniczej zieleni. Warto tam odwiedzić zabytkowy zamek z basztami, nawiązujący architekturą do zamków francuskich znad Loary, stanowiący obecnie oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. W dekorację zamku wtopiono oryginalne, zabytkowe elementy architektury, nabyte przez Izabelę z Czartoryskich Działyńską w antykwariatach Europy. Zamek w Gołuchowie otacza wspaniały park w stylu angielskim, rozległy, z licznymi atrakcjami. Prócz zabytkowych alei drzew, pięknych stawów czy mostków, zwiedzić tam można Muzeum Leśnictwa oraz Pokazową Zagrodę Zwierząt - żubrów, koników polskich, danieli oraz dzików.

ANTONIN - PAŁAC MYŚLIWSKI, PARK KRAJOBRAZOWY DOLINA BARYCZY, RODZINNY PARK PRZYGÓD

Miłośnikom przyrody polecamy również odwiedzić niedaleki Antonin - wieś mieszczącą się na brzegu Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, który jest jednym z największych w Europie zespołów stawów rybnych. Najcenniejszym zabytkiem Antonina jest drewniany Pałac Myśliwski książąt Radziwiłłów wybudowany w latach 1822-1824, gdzie Antonii Radziwiłł gościł m.in. Fryderyka Chopina, na którego cześć corocznie odbywa się Międzynarodowy Festiwal “Chopin w Barwach Jesieni”. Na trenie tego ogromnego kompleksu leśnego znajdują się liczne trasy, szlaki i aleje, które pozwalają na wielogodzinne wędrówki całej rodziny oraz przyciągają miłośników kajakarstwa i wędkarstwa. Odwiedzić w Antoninie można również Rodzinny Park Przygód i Edukacji, który podzielony jest na dwie części- spacerową z mini zoo oraz strefę rozrywki czynną w sezonie letnim.

KOŚCIÓŁ ŚW. ROCHA W PODZAMCZU

Nie sposób pominąć również Kościól św. Rocha w niedalekim Podzamczu. Został on wybudowany przez parafian wieruszowskich w 1746 roku staraniem ks. Pawła Tujkiewicza jako podziękowanie Bogu za odwrócenie morowego powietrza, które nawiedziło w tym właśnie czasie miasto i okolice. Kościół wykonany z drzewa modrzewiowego, jednonawowy. Ołtarz główny z XVII wieku z rzeźbami i obrazem św. Sebastiana i św. Rozalii - patronki od morowego powietrza, na górze zaś Wniebowzięcie Matki Boskiej. Od roku 1933 został uznany za zabytek sztuki i podlega opiece konserwatora. W roku 1962 Kościół odrestaurowany całkowicie zewnątrz i wewnątrz.

GRODZISKO KULTURY ŁUŻYCKIEJ "ARSONIUM"

Znajduje się na południe od Podzamcza (przedmieście Wieruszowa), przy drodze krajowej nr 450, w sąsiedztwie kościoła pw. św. Rocha. Badania archeologiczne wykazały, że był to obiekt o powierzchni 48 ha, zabezpieczony wałem o długości 450 m i wysokości do 4 m, tylko z jednej strony, gdyż pozostałe jego granice wytaczały bagniste doliny rzek Prosny i Niesobu. W wyniku badań określono także, iż grodzisko jest pozostałością po osadzie obronnej kultury łużyckiej. W 1964 r. znaleziono na jego terenie cztery brązowe naczynia miseczkowate pokryte ornamentami, pochodzące z epoki brązu (900-700 lat p.n.e.).

Grodzisko kultury łużyckiej ,,Arsonium”

CERKIEW W CHRÓŚCINIE

Cerkiew została wybudowana pod koniec XIX w. przez rodzinę Łopuchinów – właścicieli chróścińskiego pałacu zwyczajowo zwanego „zamkiem”. Miała funkcjonować pierwotnie jako grobowiec rodzinny. Z czasem służyła również jako miejsce modlitw dla służby pałacowej i rosyjskich żołnierzy stacjonujących nad bliską granicą między Rosją i Prusami. W latach 70. ówczesna władza zakazała korzystania z cerkwi. Od tego momentu opustoszały budynek stał otwarty i ulegał ruinie. Ikonostas został rozkradziony, dach przeciekał, krypty rozbito, a ściany pomalowano napisami. W 1989 r. wpisano obiekt do rejestru zabytków, dokonano inwentaryzacji i opisu zniszczeń. Od 2006 roku cerkiew przynależy do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Jest to świątyni filialna Parafii Prawosławnej w Częstochowie.

 

CERKIEW W CHRÓŚCINIE

WIELUŃ - TUTAJ ZACZĘŁA SIĘ II WOJNA ŚWIATOWA

Wieluń kojarzymy ze szkoły jako to miasto, na które jako pierwsze spadły bomby rozpoczynające II wojnę światową. Atrakcje Wielunia są bardzo rożnorodne, gdyż może się on poszczycić niemal 800-letnią historią. Wieluń był miastem królewskim, czyli założonym na ziemiach króla, a od XIV wieku siedzibą zamku, który wybudował Kazimierz III Wielki. Warto zobaczyć tu zarówno zabytki średniowiecza jak i pochylić się nad historią pierwszych dni okupacji. Zachęcamy do zwiedzenia Muzeum Ziemii Wieluńskiej, Pomnika Bombardowania, Baszty Prochownia oraz Baszty Męczarnia, Wieluńskiego Ratusza z Bramą Krakowską i wielu innych ciekawych miejsc Wielunia. 

OŻARÓW - MUZEUM WNĘTRZ DWORSKICH

Dworek został wybudowany przez Władysława Bartochowskiego, skarbnika sieradzkiego, łowczego i kasztelana wieluńskiego w 1757 roku. Wykonany został z modrzewiowych bali, osadzonych na kamienno-ceglanym fundamencie, a jego architektura oparta została na późnobarokowych założeniach budownictwa dworskiego. Od 1981 roku mieści się w nim Muzeum Wnętrz Dworskich, w którym pomieszczenia zaadaptowano na potrzeby ekspozycji obrazującej ideę rodzinności dworu polskiego.  

BASZTA W BOLESŁAWCU

Baszta w Bolesławcu wraz z pozostałościami zamku Kazimierza Wielkiego usytuowana jest w pięknej okolicy zieleni w dolinie rzeki Prosny. Założycielem osady Bolesławiec, której nadano prawa miejskie był Bolesław Pobożny - książę kaliski. Wybudował on w 1268 r. zamek drewniano - ziemny. Do dziś można obserwować i zwiedzać ruiny późniejszego zamku wystawionego przez Kazimierza Wielkiego w latach 1335 - 1338. Z zachowanej ośmiobocznej 22 metrowej baszty można podziwiać pobliskie pola, łąki i wsie. Baszta w Bolesławcu wpisana została do rejestru zabytków pod nazwą „Ruiny zamku i sztuczny pagórek" . 

Ceny:Pokój 1 - osobowy130 zł/doba
Pokój 2-3-4-5 - osobowy140-180 zł/doba



Wyżywienie:Śniadanie30 zł/szt.
Obiad35 zł/szt.
Kolacja35-45 zł/szt.


Dostępne wolne terminy
pokoi i sal:

  19-25.02.2024  

  26.02-03.03.2024  

  04-08.03.2024  

   25-31.03.2024  

         01-05.04.2024  

  15-19.04.2024  

 

Parking bezpłatny i monitorowany

Ceny pokoi obowiązuja do końca roku kalendarzowego 

 

Adres, kontakt:
Ośrodek Naukowo-Edukacyjny "Dwór Myśliwski Ustronie"
Trzebień 73
63-645 Łęka Opatowska
tel. 788 608 824 lub  733 139 191
e-mail: lzd.ustronie@gmail.com

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Dworu.
Jesteśmy elastyczni i otwarci na wszelkie propozycje i zmiany.

Zapraszamy do współpracy

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.